Blog nie tylko o tenisie i niekoniecznie na serio. Autorem jest Jakub Ciastoń, dziennikarz Gazety i portalu Sport.pl
Blog > Komentarze do wpisu
Piątka Polaków w Wimbledonie!

Jerzy Janowicz

Zbliża się (to już za cztery dni!) historyczny dla Polski tenisowy Wielki Szlem. Po raz pierwszy w singlu będziemy mieli piątkę reprezentantów w turnieju głównym. Do Agnieszki Radwańskiej, jej młodszej siostry Urszuli oraz Łukasza Kubota, którzy załapali się dzięki wysokiemu rankingowi, dołączyli - po wygranych kwalifikacjach w Roehampton - Jerzy Janowicz i Sandra Zaniewska. Brawa szczególnie dla ostatniej dwójki, która w Wielkim Szlemie zadebiutuje. Brawa tym większe, że chodzi o Wimbledon, czyli Szlem uchodzący za najbardziej prestiżowy.

Do tej pory, za sprawą Kubota, sióstr Radwańskich i Michała Przysiężnego, mieliśmy w Wielkich Szlemach maksymalnie czterech singlistów - w 2010 r. na Rolandzie Garrosie i Wimbledonie (innych przypadków nie pamiętam, bo albo nie było Przysiężnego albo Uli, a za czasów Marty Domachowskiej czwartej, a często nawet trzeciej osoby, też brakowało - jeśli coś pominąłem, proszę o sygnał).

Skąd się wzięła ta piątka? Spokojnie, to na pewno jeszcze nie system. Nie jesteśmy Francją, czy Hiszpanią i długo nie będziemy. Za każdym stoi często długa i pokręcona historia, w której główną rolę odegrała własna praca, wiara, upór rodziców, cierpliwi sponsorzy mniejsi i więksi. Powoli, pomalutku, ziarnko do ziarnka. Potęgą nie jesteśmy, ale jeszcze troszkę i ciężko będzie powiedzieć o tenisie w Polsce „sport niszowy". Z piątką w singlu w Wimbledonie, to po prostu ciężko przechodzi przez usta.

Jutro losowanie drabinek. Trzymajmy teraz kciuki, żeby nasze zuchy nie powpadały na siebie.czwartek, 21 czerwca 2012, mastaar

Polecane wpisy

Komentarze
2012/06/22 08:54:38
Mały update. Z ciekawego historycznego zestawienia na stronie Sportowefakty.pl, które pomagał tworzyć Adam Królak, znawca historii polskiego tenisa, jakich mało, wynika, że jednak raz, w 1969 r., czyli już w erze open, była piątka Polaków w singlu Szlema - na Rolandzie Garrosie zagrali: Wiesław Gąsiorek, Tadeusz Nowicki, Mieczysław Rybarczyk, Andrzej Licis i Danuta Wieczorek. Trochę inne czasy, mniejsza konkurencja, wolniej i drewniane rakiety itd., ale odnotować trzeba.
 
    follow me on Twitter